Iskolai-, óvodai szociális mentor
A tevékenység helyszíne(i):
A kistérség 6 településén:
Nyírbátor, Nyírbéltek, Encsencs, Nyírgyulaj, Nyírvasvári, Nyírmihálydi,
A szociális iskolai-, óvodai koordinátor alkalmazásával célunk:
- A veszélyeztetettség megelőzése és lehetőség szerinti megszüntetése,
- a hátrányos helyzetű családok kapcsolattartásának megkönnyítése, erősítése,
- szoros együttműködés a gyermekvédelmi rendszerhez tartozó szervezetekkel, intézményekkel,
- elősegítése annak, hogy a családok életvitele és nevelésben betöltött szerepe pozitív irányba átalakuljon,
- képessé tegyék az óvodásokat, diákokat és családjaikat, oktatókat és másokat, hogy elérjék és hatékonyan kihasználják az óvoda, az iskola és a közösség erőforrásait,
Fa:
A szociális mentorok figyelemmel kísérik a diákok tanulmányi eredményeit, képességeiket, iskolai-, óvodai hiányzásait, magántanulókat, folyamatosan kapcsolatot tart a családdal. Terepmunkát végez. Az iskolai-, óvodai szociális mentor aktív szerepet vállal az iskola, óvoda életében. Szükség esetén jelzéssel él a jelzőrendszeri tagok felé, ezáltal is segítve a gyermek és ifjúságvédelmi felelős feladatát. Közvetítő és támogató szerepet tölt be a család, a pedagógus, óvónők között. A családot képviseli az iskola, óvoda felé. Iskolában prevenciós kiscsoportos foglalkozások megtartása, pszichológus bevonásával. A gyermekek családi hátterét és problémáit megismerve, számukra mindig aktuális információkról tud szolgálni, az aktuális ellátási formákról és szolgáltatásokról. A gyerekesély programjait népszerűsíti, melyben szerepet is vállal.
Settlement Ház
Helyszín:
- 4375 Piricse, Ságvári út 12.
- 4376 Nyírpilis, Károlyi u. 29.
A tevékenység célja:
Aközösségi ház működtetésével célunk a környezetében élő emberek életének, helyzetének teljes körére pozitív hatással lenni.
A közösségi szolgáltató házzal biztosítjuk a település lakóinak találkozási lehetőségét, helyet ad kisebb közösségek rendszeres programjainak, segíti a megfelelő információhoz való folyamatos hozzáférést. A settlement házban végzett tevékenységek, programok célja, hogy a lakosság életében egy olyan minőségi változást hozzunk létre, amelyek révén, a társadalomba való beilleszkedést, az integrációt elő tudjuk segíteni, ezen célunk a közösségi házban tartandó programokat és tevékenységeket is átszövi. A settlement házban közösségi szociális munkaformával - a hátrányos helyzetű gyermekek életminőségének javítása érdekében- közösségi programokat nyújtunk, ugyanakkor megjelenik az egyéni és csoportos szociális munka is.
Olyan szolgáltatásokat kívánunk nyújtani, amelyek valamennyi korosztály számára hasznosak, és elérhetőek. A fő cél az, hogy segítsünk csökkenteni a gazdasági, szociális, kulturális hátrányokat, segítsük a pályaválasztást, gyakorlati tapasztalatok szerzésével a gyermeknevelést.
Közösségi házban nyújtott szolgáltatások:
-A családsegítő és a gyermekjóléti szolgálat kihelyezett ügyfélfogadást tart, valamint a Támogató Szolgálat kihelyezett ügyfélfogadását biztosítjuk,
- A lakások alacsony komfortfokozatából származó, hátrányokat enyhítő szolgáltatásokat, a legalapvetőbb szükségleteknek megfelelően fürdési, tisztálkodási, mosási, lehetőséget biztosítunk. Továbbá főzési, varrási lehetőséget is biztosítunk.
- A Szociális szolgáltatás fejlesztő programkeretében családi mentoralapvető egészségügyi feladatokat végez pl.: vérnyomásmérés
- A közösségi házhoz tartozó területen kialakításra kerül a településen élő gyermekek és családok számára, egy játszótér. A játszótérhez közel, az udvaron szabadtéri főzési, sütési lehetőség kerül kialakításra.
Rendszeres programok:
programokat biztosítunk a gyerekek és fiatalok számára:
- kézműves foglalkozások,
- játszóház,
- ifjúsági, közösségi programok pl.: filmklub
- A gyerekeknek egy „könyvsarok” kerül kialakításra, a könyveket helyben is olvashatják a gyerekek, vagy ki is kölcsönözhetik.
csoportfoglalkozások:
- életmód klub gyerekeknek témakörei pl.: egészséges életmód és táplálkozási szokások, személyi higiéné, szexedukáció
- életmód klub szülőknekés fiatal felnőtt korúaknak melyek az alábbi témaköröket foglalják magukba pl.: személyi higiéné, helyes életvezetés, háztartás, gazdálkodás, családtervezés és gyermeknevelés, a fejlődési életszakaszokra jellemző problémák kezelése,
- „Dolgos kéz” klub a szülők és gyermekek részvételével, a családok háztartásvezetési, gazdálkodási ismereteinek bővítése főzéssel egybekötve
- szocializációs csoportfoglalkozások
- csoportos felzárkóztató foglalkozások,
Szociális és gyermekvédelmi szakmai műhely, kistérségi szintű közös szabályozás kialakítása
A tevékenység célja:
A jelzőrendszeri tagok számára:
- A kistérség társadalmi integrációjának, kohéziójának és megtartó képességének erősítése a helyi adottságok maximális figyelembevételével és a helyi szereplők humán kapacitásának és együttműködési készségének fejlesztésével.
- Partnerség és kommunikációs készség fejlesztésén keresztül az interaktív jellegű kapcsolatok kialakítása és működtetése.
- A jelző és szolgáltató rendszer működésének kistérségi összehangolása.
- Közösen kialakított dokumentációs rendszer közzététele.
- A szakmaközi műhelymunka során az ismeretek bővítése.
- A szakemberek megismertetése a gyakorlatban már bevált technikákkal.
- A műhelymunka csoport tagjai egymás közötti munkájának és tevékenységének a segítése, egymás munkájának mélyebb szintű megismerése.
- A szakmaközi együttműködés javítása.
- A gyermekekkel megismertetni a jelzőrendszer tagjait és azok munkáját.
A tevékenység két alapvető részre osztható:
- szakmaközi hálózat építését szolgáló műhelymunkák, elektronikus hozzáférés biztosítása
- a műhelymunkában résztvevő szakemberek megismertetik hivatásukkal a pályaválasztás előtt álló középiskolásokat (akik ezzel egy időben megismerik a jelzőrendszer tagjait, és az általuk képviselt szolgáltatásokat)
Szociális szolgáltatás fejlesztő program (két új szolgáltatás bevezetésével)
A tevékenység helyszíne(i):
9 település-helyi igény szerint:
Nyírbátor, Nyírpilis, Encsencs, Piricse, Nyírgelse, Nyírmihálydi, Nyírcsászári, Nyírderzs, Penészlek (a kistérség valamennyi lakosa igénybe veheti a megvalósulás helyszínén)
Célunk:
- a harmonikus, kiegyensúlyozott családi élet elősegítése, amelyben a gyermek egészséges fejlődése biztosított, a testi, lelki, szociális jólét elérésének segítése!
- a család egészére ható személyre szabott és „otthonközeli” szolgáltatások nyújtása és közvetítése,
- a társadalmi intézményekkel való együttműködésben, kistérségi szinten bővül és javul a gyermekeket és családjaikat segítő szolgáltatások köre, minősége, eredményessége és elérhetősége,
- célorientáltabbá és hatékonyabbá válnak a kistérségben működő, a gyerekeket és családjukat segítő, a szocializációs hiányokat is pótló szolgáltatások,
- javul az intézmények és szakmai erőforrások kapacitás-kihasználása,
- javulnak a kisgyerekes családok egészségügyi ellátásának lehetőségei, az egészséges fejlődést és az egészség megőrzését biztosító szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélyei,
- a mentorok képesek legyenek segíteni és megerősíteni a szegénységben élőket.
Családi mentori hálózat kiépítése
A családi mentorok a helyi szolgáltatói teamhez rendelve végeznek egyfajta „otthonközeli” mentori feladatokat az egészségügy és a szociális terület mezsgyéjén a hátrányos helyzetű családoknál. A családi mentor a védőnők munkáját kiegészítve új tagja lesz a családsegítő és gyermekjóléti szolgálat jelzőrendszerének, illetve egy közvetítő személy a kliensek és a szolgáltatások között, mely szolgáltatás alatt értjük a gyerekesély program valamennyi szolgáltatását, illetve a kistérségben már működő ellátórendszereket.
Legfontosabb feladata a családi mentornak:
- a családok otthonában viszonylag huzamosabb időt tölt el, és a szülőkkel - különösen a családanyával- közösen törekszenek életvitelük javulására, melynek során elsődleges szempont a családban élő gyermek körülményeinek javulása.
Ilyen segítség lehet például:
-gyermekgondozás,
-szülői szerepekben való megerősítés,
-nevelési módszerek átadása,
-háztartásgazdálkodás,
-életviteli tanácsadás, stb.
szociális mentor tevékenység
A szociális asszisztenseka rászorulóknak nehéz élethelyzetükben megfelelő támogatást nyújtanak a szociális problémák enyhítéséhez. Elsajátítja és alkalmazza a szociális segítés alapfeladatait,- részfeladatokat a szociális probléma megoldásban,- önálló szociális segítő feladatokat,- szabadidő-szervezési és rekreációs készségeket,- a szociális munka adminisztrációját.
A segítő folyamatokban szükség szerint részfeladatokat lát el, mint pl:
- Az ellátásra szoruló személyek/ családok részére azonnali személyre szabott szolgáltatást tudunk biztosítani,
- A szolgáltatások azokon a napokon is elérhetőek lesznek amikor a családgondozók nem az adott településen látják el feladatukat.
- A mentorok feltáró munkát végeznek, a minél korábbi beavatkozás érdekében.
- A szociális munkás irányításával részfeladatokat lát el a szociális probléma megoldásban.
- Szabadidős és rekreációs programokat szervez és vezet.
- Prevenciós, egészségmegőrző, fejlesztő, mentálhigiénés tevékenységet folytat és programokat szervez.
- Közösségi és kistérségi társadalmi integrációt segítő tevékenységet végez,
- gyermekétkeztetésben segítséget nyújt.
A pályázat egyéb tevékenységeiben is ellát szervező, toborzó stb. feladatokat.